Ajalooliste retseptide varasalv: milliseid hõrgutisi pakkusid Kalamaja perenaised peolaulal?

1937. aasta jõulupühad Kalamajas.Tallinna Linnamuuseum/ erakogu.

Milliseid hõrgutisi pühade ajal peolaual pakkuda? – see on kahtlemata küsimus, mille üle mõtisklevad nii Kalamaja kui ka kaugema kandi pered. Toome teieni kunagiste Kalamaja perenaiste kulinaarsetest varasalvedest pärinevat retsepte, mida on pärandatud edasi põlvest põlve.

Verivorstid Niine tänavalt

400 g pekki

1–2 sibulat

1/4 tl pipart

1/2 tl  vürtsi

1/2 tl majoraani

1/2-3/4 l verd

500 g soolikaid

Pese neli klaasi odrakruupe külma veega ja pane keema 2 liitri soolaga maitsestatud veega.

Lõika pekk (sobib seapõsk, peekon) kuubikuteks ja prae nõrgal tulel, et eralduks rasv. Lisa tükeldatud sibul ja prae läbipaistvaks. Lase veidi jahutada, seejärel lisa rasv ja sibulad, maitseained ja veri ning sega. Topi segu vorstilehtri (laia toruga) pulga abil soolikasse. Soole otsad sõlmi ja seo niidiga vorst parajateks juppideks. Keeda soolaga maitsestatud vees tasasel tulel, kuni nõelaga torgates ei eraldu enam verd.

Lase jahtuda ning enne söömist prae rasvas krõbedaks. Lisandiks sobivad ahjukartulid, hapukapsad, pohlamoos, marineeritud kõrvits.

Hapukapsad Niine tänavalt

Parimad hapukapsad on hane – või pardirasvaga, võib kasutada ka pekist sealiha. Panna kõik hautamispotti (enne suruda soolvesi välja) ja hautada 1–2 tundi vahepeal  segades. Seejärel lisada ohtralt suhkrut. Kapsad võib varem valmis teha ja kuumalt purki panna. Kui on lõunaks part või hani, võib teha saadud rasvaga kapsad valmis juba suvel-sügisel.

Hapukapsad ja liha Soo tänavalt

Hapukapsaid tee searasvaga, eelistatavalt eelnevalt praetud sealihast jäänud rasvaga. Lisas soola ja suhkrut maitse järgi. Gaasipliit ajab ka asja ära, kuid parim praad tuleb puupliidi ahjus.

Liha peab eelnevalt külmas vees leotama, et veri välja jookseks, seejärel tuleb liha kuivatada ning soola, pipra ja veel mõne sobiva maitseainega sisse hõõruda. Seejärel võib lasta paar tundi seista.

Kui liha juba ahjus on, tuleb alguses lasta sel pruunistuda, hiljem tuleb lisada kuuma vett ja lihatükk pannil aeg-ajalt ümber pöörata või lihtsalt leemega kasta. Muidu ei jää mahlane, hoopis kuivab ära. Kata fooliumiga, et vedelik ei auraks. Kõige parem on kasutada küpsetamiseks malmpotti.

Piparkoogid Niine tänavalt

Sulata ja pruunista 200 g suhkrut, lisa 3/4 klaasi kuuma vett ja keeda kuni suhkur täielikult sulab. Nüüd lisa 100 g suhkrut ja sulata seegi. Lisa maitseained: 1 tl nelki, sidruni-  või apelsinikoort, kaneeli, pool tl kardemoni ning sega kõik kokku.

Võta pott tulelt ja lisa 100–150 g külma võid, 1 muna, 1 spl hapukoort, 425–500 g jahu ja 1 tl küpsetuspulbrit. Jahuta tainas, rulli nii õhukeseks kui soov on, valmista erinevad piparkoogid.

Glasuuriks lisa ühele munavalgele 150–200 g tuhksuhkrut ja 1 spl sidrunimahla, jaga osadeks ning lisa igale osale mõni tilk erinevat toiduvärvi. Kaunistuseks võid peale raputada nonparelle, hõbekuule, strösleid või muud meelepärast. Lihtsuse mõttes võib kasutada valmissiirupit ja -glasuuri.

Piparkoogid Vana-Kalamaja tänavalt

Taigen tuleks valmistada ning mõneks nädalaks sahvrisse seisma jätta. Seisnud taignast valmistati piparkooke: mida õhemaid, seda paremad. Piparkoogid tuleks küpsetada võrdlemisi pruuniks ning sinna peale panna ainult rosinaid või kuivatatud puuvilju.

Piparkoogid määriti klopitud munaga selliselt, et nad läikisid.

Küpsetised panna ovaalsetesse suurtesse purkidesse, kus nad säiliks üsna kaua.

Teksti toimetas: Kadi Raal

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.