Alates 28. maist näeb Põhja-Tallinnas Eesti Kunstiakadeemia lõpetajate lõputöid

Foto: Eesti Kunstiakadeemia

Järgmisel reedel avatakse taas Eesti Kunstiakadeemia igakevadine lõputööde festival TASE, mille keskmeks on tänavused magistritööd.

Festivalil osalevad vabade kunstide, arhitektuuri, disaini ja kunstikultuuri magistrantuuri lõpetajad, lisaks toovad tänavu oma loomingu publiku ette mitmete erialade bakalaureuseastme lõpetajad. Peanäitust saadab mitmekülgne programm erialanäituste, kaitsmiste, TASE FILMI jpm põnevaga.

Arhitektuuri teaduskonna dekaani Andres Ojari sõnul tegelevad valmivad arhitektid tööstusmaastiku, infrastruktuuri ja linna avaliku ruumi sümbioosiga. Uuritakse ruumihariduse praktikaid ja selleks vajaminevat ruumi. Spekuleeritakse loovtööruumide olemuse üle, tegeldakse võltstöö küsimusega ning käsitletakse kineetilise ruumi tüpoloogiat. Üks arhitektuuri magistrant uurib, kuidas ostukeskuste kandekonstruktsioone hoone lammutamise järel ka tulevikus taaskasutada.

“Disainiteaduskonna disaini ja rakenduskunsti õppekava lõputöödes ühendavad tudengid minevikku tulevikuga ja on seejuures võrdlemisi progressikriitilised, mida iseloomustab traditsiooniliste töövõtete ja materjalide kaasaegne mõtestamine, materjalitundlikkus ja taktiilsete teadmiste väärtustamine,” sõnab õppekava juht Taavi Hallimäe ning lisab: “Leidub ka nö klassikalisemat vormiga eksperimenteerimist, kuid siiski peatutakse rohkem kätega töötamisel, milles nähakse leevendust visuaalse informatsiooni üleküllusele, standardiseeritud tööstusele, aga ka vaimse tervisega seotud probleemidele.” 

Tootedisaini magistrant Vitali Valtanen otsib Ida-Virumaa mahajäetud kaevandustele uusi kasutusi ja pakub lahendusena maa-aluse seenefarmi rajamist. 

Vabades kunstides tõusevad esile teemad seoses vaimse ja füüsilise tervisega. Teostes räägitakse migreenist, dementsusest, töövõimetusest ja traumast, aga ka teraapilistest rituaalidest, sealhulgas eesti pärimuslikust nutulaulust itkust. Uus-hõimlus ja elukeskkonna tundlikkus kajastub laiemalt kogu näitusel. 

Vabade kunstide teaduskonna kaasaegse kunsti magistriõppe juhtide Mark Dunhilli ja Kristaps Ancānsi sõnul on lõputöödes näha “uusi isikliku ja avaliku ruumi defineerimise viise. Tegeldakse nn mitte-kohtadega, kultuurilooga kui materjaliga, populaarne on trauma ja empaatia suhe. Uuritakse vaadet ehk gaze’i – uut, naasevat ja unustatud funktsiooni. Mõtestatakse kunsti toimimisvälju – galeriis või galeriist väljas? Käsitletakse digitaalset ruumi ja selle probleeme. Maailma tähenduslike nihete ja kontekstuaalse libisemise raames võetakse ette ka monogaamia ja polügaamia küsimused. 

Kunstikultuuri teaduskonna tänavuste bakalaureuse taseme lõputöödele annab kommentaari EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna juhataja Riin Alatalu: “Muinsuskaitse osakonnas on alati eriilmelisi töid, mis laiendavad konservaatorite haaret. Tänavu on üks põnevamaid bakalaureusetöid Loodusmuuseumi kalatopiste konserveerimine. Aga samavõrd huvitavad on ka Georg Lurichi plakati restaureerimisega seotud väljakutsed. Kaks uurimust avardavad meie teadmisi fotograafia vallas, tänu kiirpildikaamera ja unikaalse ambrotüübi konserveerimisele.”

“Mis ühendab videomänge, sisearhitektuuri, nahkskulptuure ja filmikunsti? Just sellisest ja veel laiemast ampluaast on oma bakalaureusetööde teemad valinud kunstiteaduse ja visuaalkultuuri uuringute eriala lõpetajad. Meid ümbritsevat visuaalset keskkonda uuritakse rõõmustavalt avara pilguga ja väga mitmekesist materjali kaasates. Tudengite tähelepanu köidavad sotsiaalsete probleemide kajastumine Gaspar Noé filmides, Christian Diori new look’i tulek Nõukogude Liitu, sisearhitektuuri uurimine, nõukogude loomeeliidi ruumiline keskkond, Elo Järve eksperimentaalsed nahkskulptuurid, naiskarakterite esitusviisid videomängudes ja Ida-Euroopa identiteedi kajastumine Eesti kaasaegses kunstis,” räägib kunstiteaduse BA õppekava juht Liisa-Helena Lumberg.

Suurem osa TASE ‘21 peanäituse teoseid on eksponeeritud EKA hoones, sh EKA Galeriis ja Väligaleriis. Patarei Merekindluses on väljas kaasaegse kunsti, muinsuskaitse ja konserveerimise, ehtekunsti ning keraamika lõputööd. Vent Space’is, ARS Kunstilinnakus saab näha kaasaegse kunsti ja tekstiili magistritöid ning Lastekodu 1 galeriiruumis maaliosakonna lõputöid.

TASE ‘21 on avatud 29.5.–18.6., teisipäevast pühapäevani kella 12.00–18.00. ARS projektiruumis ja showroomis ning Vent Space projektiruumis on näitused avatud kuni 13.6.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.