Kalamaja põhikooli paigaldatakse reedel CO2 taset mõõtvad sensorid

US Real Estate ja Thinnect algatasid projekti, mille eesmärk on töötada välja viisid, kuidas mõõta koolimajades CO2 taset ja juhtida hoonete sisekliimat.

Sensoreid hakatakse paigaldama alates reedest kokku viies koolis, millest kaks asuvad Põhja-Tallinnas: Kalamaja põhikoolis, Pelgulinna gümnaasiumis, Laagna gümnaasiumis, Kristiine gümnaasiumis ja 32. Keskkoolis.

Koolijuhid on näidanud ette need klassiruumid, kus toimub praegu osaline kontatkõpe ning Thinnect paigaldab nendesse ruumidesse CO2 taset reaalajas mõõtvad juhtmevabad sensorid.

Andurite abil kogutud andmeid võrreldakse ruumide kasutusandmetega, et hinnata kui palju mõjutab klasside kasutuskoormus CO2 taset. Selle analüüsi põhjal koostatakse ventilatsioonisüsteemi täiendava häälestamise kavad ning pannakse kokku soovitused kooli juhtkonnale, kuidas planeerida klassiruumide kasutamist ning kui tihti on vaja ruume akende kaudu täiendavalt õhutada.

“Minu jaoks on hoonete sisekliima ja puhas õhk väga oluline. Mul on väga hea meel, et meie halduses olevates koolimajades saime selle projekti käivitada,” rõõmustab Urmas Sõõrumaa, US Real Estate omanik.

“Ruumide ventilatsiooni teema on COVID-19 tõttu kogu maailmas järjest olulisemaks muutunud. Parimad lahendused on seejuures niisugused, kus õhuvahetuse parandamiseks kombineeritakse parimat tehnoloogiat ja tervet mõistust. Ikka juhtub, et ruumis on rohkem inimesi kui hoone ehitamise ajal ette nähti.  Terve mõistusega inimene teeb sellises olukorras korraks akna lahti. Veel parem aga kui aken teha lahti enne kui puhas õhk otsa saab. Ja just siin tuleb appi Thinnecti tehnoloogia. Sensorid annavad ruumi kasutajale märku, et aeg on ruumi õhutada. Aga lisaks sellele kogub Thinnecti süsteem andmeid hilisema analüüsi tarvis,” rääkis US Real Estate juhataja Aavo Kokk.

Thinnecti asutaja Jürgo Predeni sõnul alustasid nad koolide sisekliima jälgimise pilootprojektiga juba 2020. aasta novembris Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumis. “Thinnecti patenteeritud Asjade Interneti tehnoloogia võimaldab kiiresti ning lihtsalt paljude sensorite paigaldamist ka suurtes hoonetes ning andmete kogumist pilvepõhisele töölauale. Sensorite abil saavad õpetajad teha otsuseid selle kohta, millal avada klassiruumi aknaid. Pilves paiknevale töölauale kogutud informatsiooni abil saavad teha otsuseid, kuidas häälestada ventilatsiooni või kas koolis on ohutu õppetööd läbi viia.”

Tallinna Tulevikulinna büroo juht, Toomas Türki sõnul on koolides hea sisekliima tagamine Tallinna linna jaoks väga oluline. “Tervitame US Real Estate ning Thinnecti initsiatiivi Asjade Interneti tehnoloogia rakendamisel selle küsimuse lahendamisel. See on osa Tallinna Targa Linna laiemast tegevusplaanist, mille raames rakendame uudseid ja nutikaid tehnoloogiaid linnakodanike huvides.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.