Uudis

Tallinn puhkeb õide: linnaruumi istutatakse üle 53 000 lilletaime

Foto: Shutterstock

Tallinna päevaks ehk linna sünnipäevaks istutatakse avalikku linnaruumi juurde kümneid tuhandeid püsi- ja suvelillede taimi. Tallinna päeval, 15. mail on istutustöödele kaasatud ka linlased ning mulda jõuab 4020 liigirikkust soodustavat taime.

Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul pöörab linn sellel aastal linnaruumi lilledele erilist tähelepanu. „Oleme kõik rinda pistnud pika koroonaajaga piirangute tingimustes ning vajame midagi, mis pakuks rõõmu ja silmailu. Tänavune kujunduskontseptsiooni „Tervistavad lilled“ eesmärgiks ongi turgutada raskel ajal positiivselt nii linnakodanike ja külaliste emotsioone ning pakkuda linnaruumis esteetilist kogemust,“ rääkis Klandorf. „Tallinna päeval, 15. mail kaasame istututustöödele ka linlasi. Linna sünnipäeval üheskoos lillede istutamine seob inimesi rohkem kodulinnaga ja hiljem, kui peenrad on õide puhkenud, saavad nad tunda rõõmu ja uhkust oma kätetöö üle.“

Ühtekokku istutatakse tänavu linnaruumi 6200 püsilille- ja 47 442 suvelilletaime (sh ka kevad- ja sügislilled), mis pannakse kasvama 16 peenrale, 312 vaasi, 25 lillepüramiidi ja lillepuude amplitesse. Võrreldes eelmise aastaga on lilli linnaruumis oluliselt rohkem – 23 koha asemel 50 asukohas. Suve- ja püsililledele kulub linnaeelarvest 543 000 eurot.

Kevadlillede istutamiseks vajalike ettevalmistustöödega alustati märtsi viimasel päeval, istutustööd kestsid 9.–22. aprillini. Sel ajavahemikul sai mulda 21 158 taime, millele lisaks õitseb püsilillepeenardes ja murus üle 150 000 sibullille. Kevadlilled puhkevad rohkelt õide Tallinna päevaks, 15. maiks.

Kulminatsioonini jõuab kevadlillede istutamine linna sünnipäeval, kui koos linnaelanikega pannakse mulda 4020 putukatele meeldivat taime. Need istutatakse tulevase Putukaväila peenardesse ning Paldiski mnt 48 ja Pirita rannaalale rajatavatesse peenardesse. Peale selle pannakse mulda üle 1530 püsilille Paldiski maantee sõiduradade vahelisel haljasalale ja Pallasti sillale. Sellega luuakse juurde lilleilu, mis toetab liigirikkust ja seeläbi Tallinna rohepöörde eesmärke. Uue hingamise saab Koidu pargi haljastus, kus korrastatakse istutusalad ning lisatakse põõsaid ja püsililli.

Kevadlilled vahetatakse suvelillede vastu hiljemalt jaanipäevaks. Suvelillede kompositsioonid on planeeritud õiterohked ja värviküllased, tekitades värvide ja eri tekstuuri kaudu positiivseid emotsioone. Selleks on planeeritud peenardele ja vaasidesse kokku 25 290 taime 75 erinevast liigist. Suviseks lilleiluks hangitakse juurde 180 uut lillevaasi, millega kaunistatakse linna peamagistraale. Sügisistutuseks on planeeritud 994 taime Kaarli puiestee ja E. Vilde monumendi ees olevatesse vaasidesse.

Tallinna avalik ruum on rikas ka püsilillede poolest. Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet on aastate jooksul rajanud 10 500 m2 püsilillede ja roosidega peenraid, millel kasvab kokku 7500 roosi ja 28 000 püsilille. Sel aastal soovitakse lisada nö püsivat ilu ehk efektse lehevärviga põõsaid ja vastupidavaid püsililli hoovialadele üle linna.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ole kursis, mis su kodukandis toimub

Telli Põhja-Tallinna uudiskiri

Saadame sulle kolm korda nädalas ülevaate Kalamaja Kuulutaja, Pelgulinna Teataja ja Kopli Krooniku olulisematest teemadest.